Akıllı Vidalar

Akıllı vidalar farklı kalınlıklardaki metalleri matkap uçları sayesinde farklı çaplarda delik açarak yapısındaki kılavuz sayesinde sıkışır ve malzemelerin sabitlenmesinde kullanılmış olur. 6 mm ve 12mm gibi farklı delme kapasitelerine sahip olan akıllı vidalar, (matkap uçlu vidalar) sandviç panel ve trapezlerin gibi malzemelerin çelik konstrüksiyon yapılara sabitlenmesinde kullanılan yüksek teknoloji ürünleridir. Matkap uçlu vidalar çeşitli malzemelerin demir veya ahşap gibi yüzeylere sabitlenmesinde yaygın olarak kullanılır.

Kendin yapısında bulunan matkap ucu sayesinde metal veya farklı yüzeylere ayriyeten delik delinmesine gerek kalmadan tek başına hem delik deler hem de açtığı deliğe kılavuzları sayesinde sabitlenir. Matkap uçlu vidalardan çatı paneli için olanları standart 12cm uzunluğundadır. 12 mm kadar kalın olan demirleri delme yeteneğine sahip olan çeşitleri mevcuttur. Çatı panellerinde veya çatı trapezlerinde kullanılan matkap uçlu vidalar, vida semeri ile kullanılmasında fayda vardır. Bu sayede çatı örtüsünde kullanılan materyalin su izolasyonu ve rüzgarlara karşı koyma yeteneği güçlendirilmiş olur.

Cephe paneli vidaları çatı paneli vidalarında olduğu gibi kendi bünyesinde barındırdığı matkap ucu sayesinde ayriyeten delme ucu gerektirmez 5cm den 12 cm kadar ölçüleri temin etmek mümkündür. 5.5mm çapında olabilen matkap uçlu vidalar özel projelere göre vida çapı özel üretilebilen kalınlıklarda olabilir. Cephe paneli vidaları cephe sandviç panelleri cephe yüzeyinde yer alan çelik konstrüksiyon aşıklar üzerinde sabitlemekte kullanılan başlıca sistemlerdir. Sadece sandviç panellerde kullanılmamakla beraber farklı alanlarda kullanıma uygundur.

Sandviç panel kaplama sistemlerinde çatı paneli ve cephe paneli montajı haricinde yaygın olarak kullanılan matkap uçlu vidaların haricinde kullanılan matkap uçlu akıllı vidalardan biride aksesuar vidalarıdır. Aksesuar vidaları delme ucunun dar olması ve özel olarak tasarlanmış kılavuz kısmının geniş olması sayesinde aksesuarın tutturulması istenen yüzeye sıkışarak tutturulması sağlanmış olur.

Akıllı vida sistemleri farklı çeşit ve boylarda olabilmektedir. Matkap uçlu vidalar çatı sandviç paneli, trapez sac, cephe paneli aksesuar gibi ürünlerin Taşıyıcı sistemlere tutulmasında en çok kullanılan ürünlerden biridir genellikle Uzakdoğu menşei ulan matkap uçlu vidalar uzun ömürlü olmaları sayesinde malzemelerin yapıya montaj edilen kaplama ürünleri uzun yıllar sabit tutabilmektedir.

Matkap uçlu vidalar paslanmaz galvaniz metal yapısı sayesinde uzun ömür paslanmadan kalabilmektedir. Bu özelliği sayesinde yapısının bozulmaması uzun yıllar dayanıklılığını korumaktadır. Akıllı vida matkap uçları birkaç delik delebilme özelliğine sahiptir. Bu sayede yanlış delik delme durumunda tekrar aynı vida ile başka delikler delinebilir. Akıllı vidalar havşa başlı ve lokma başlı olan farklı formları mevcuttur. Havşa başlı kendinden deler akıllı vidalar genellikle alçıpan ve beton özellikli levhalar gibi ürünlerin montajında kullanılır. Havşa baş sayesinde vidalar montajı yapılan ürün içerisinde gizlenebilmektedir. Lokma başlı vidalar özellikle sandviç paneller, sandviç çatı panelleri, sandviç cephe panelleri ve metal montajı için yaygın olarak kullanılan vidalardır.

WhatsApp Bize Sorun
Şimdi Ara